Zor Dönemlerde Alınması Gereken Stratejik Kararlar

Zor dönemlerde , yöneticiler hızla harcamaları azaltma kararı alırlar.  Bunun başlangıcı reklam ve Pazarlama bütçelerinin azaltılmasıdır.

Şirketin tepe yönetimi çoğunlukla finans kökenli olduklarından , reklamın satış arttırıcı gücüne inanmazlar.  Genelde Reklam ve Pazarlama karı arttırıcı bir etken değil de, rakiplere karşı bir önlem aracı olarak görürler.

” Northwestern Üniversitesi Profesörü Philip Kotler’in; ‘Pazarlama harcamalarını kesme demek kolay. İşlerin kesatlaştığı dönemlerde bize nasihat değil, somut öneriler lazım’ diyenlere cevabı şu:“Resesyon kapıyı çaldığında yapılacak en doğru iş, çok işlevli bir komite kurmak ve tüm maliyetleri gözden geçirmektir. Komite, şirketin promosyon faaliyetlerini, dağıtım kanallarını, pazar segmentlerini, müşteri kitlesini ve coğrafi yayılımını tek tek inceleyip, maliyetleri düşürülecek alanları belirlemelidir. Her şirketin, zarar ettiği veya zayıf olduğu bir promosyonu, bir dağıtım kanalı, müşteri kitlesi ve coğrafi bölgesi vardır. Resesyon döneminde ev temizliğine ve tasfiyeye bu zaaf noktalarından başlamak gerekir.İşlerin durgunlaştığı dönemler, şirketin gelişme döneminde aldığı fazla kiloları eritmek için iyi bir fırsattır. Lüks harcamaların ve gereksiz savurganlıkların azaltılması şirketi daha sağlıklı bir duruma getirir.”

Maliyet  kontrol, gereksiz harcamaları rutin zamanlarda uygulayan ,denetleyen firmalar zor dönemlerde çok sıkıntı yaşamazlar.  Aksine buna zaten hazırlıklıdırlar.

Paniğe Kapılan Girişimci Nerede Hata Yapar ?

1-Zor dönemlerde iç ve Dış taleplerin aynı oranda düşeceğini zannederler.

2-Maliyetleri  düşürmek için ilk adım, Reklam ve Pazarlamayı kesmek olur.

3-Stabil bir strateji etrafında dönerler.

Bu dönemlerde gelir gruplarının tercihlerinde bir alt seğmente kaymalar gözükmektedir. İşletmeler bu kaymaları dikkate alarak ürün farklılaştırmasına gidebilirler.

İndirim Fırsatları: Bu dönemlerde müşteri kaybetmemek ve karlılık kalkanını indirmeden farklı kampanyalar yapılabilir.  Amaç Mağazadan ve internet sitenizden satışların devam etmesini sağlamak.

Yeni Ürünler: Gelir durumları incelenerek , yeni ürün konseptleri geliştirilebilir. Satışa olumlu etkisi olacaktır.

 

 

Kaynak:Büyük Markalar Büyük Hatalar