Zoom uygulaması dünya çapında tehlike saçmaya devam ediyor

Zoom, Coronavirüs nedeniyle evlerinden çıkmayan insanların ve derslere ara veren öğretmenlerin tercih ettiği videolu görüşme yapabilmemize imkan veren bir uygulama. Bu uygulama çok sayıda kişiye aynı anda görüşme yapabilme imkanı verdiği için kısa sürede oldukça popüler oldu.

Ancak uygulama daha sonra yasa dışı işlemler yaptığı gerekçesiyle dünyanın dört bir tarafında yasaklandı. Ülkemizde de öğretmenlerin hesabından para çekildiği iddiası gündeme geldi. Herkes hemencecik uygulamayı telefonundan sildi. Ancak Singapur’da uygulama kullanılmaya devam ediliyordu.

40 öğrencinin yer aldığı bir coğrafya dersinde kimliği belirlenemeyen 2 erkek Zoom uygulamasına sızıp kız öğrencilere müstehcen yorumlar yapmaya başladı. Kız öğrencilerden biri (ifadesine başvurulan velinin kızı) yorumlardan rahatsız olarak annesine haber verdi. Annesinin öğretmen ile iletişime geçmesi sonucu Zoom oturumu hemen sonlandırıldı. Uygulama sahipleri yaşananlardan dolayı özür dilerken iki erkek kişinin oturuma nasıl sızdığı henüz belirlenemedi. Singapur hükümet yetkilileri şu anda ihlali araştırıyor ve Zoom’un öğretim oturumları için kullanımı, güvenlik sorunları çözülene kadar askıya alındı.

Zoom’un şirket yetkilileri bu güvenlik sorunlarını aşmak için Facebook’un eski güvenlik şefini göreve davet etti. Bakalım Zoom bu kötü PR’ı ne zaman temizleyebilecek. Bildiğiniz gibi bir hafta önce Zoom’un SpaceX, Google, ABD Senatosu ve New York’taki devlet okullarında kullanılması yasaklandı. Diğerlerinin yanı sıra Google Meet, Skype Kurumsal ve Slack ile birlikte hala en popüler video konferans uygulamaları sorunsuz bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Tags: