Yeni ürüne yer bulamama…

İyi bir alakasyon sizi zarar değil daha fazla ciroya daha fazla satışa götüren bir yapıdır. Bunu temel bir örnekleme ile açıklamaya çalışalım;

Ürünlerimizi mağazalara sevk ettik. Bu aşamadan sonra ne tür kararlar alarak operasyonu muzu daha verimli kullanabiliriz sorusuna yanıt arayalım.
Burada farklı seçenekleri kullanabiliriz. Örnekler;

  1. Şayet merkez stoklarımızda bu üründen var ise, hızlı satan mağazalara ürün göndererek satış kaybını minimize edebiliriz.
  2. Bu üründen merkez stoklarımızda ürün kalmamış. O zaman yapmamız en mantıklı hareket ürünleri toplamak olur. Buda en hızlı satan mağazalarda ürünleri toplayarak kırıklığı minimize ederek satışları arttırabiliriz.

Ürünleri hangi mağaza toplamamız gerektiğini küçük analizlerle tespit edebiliriz. Öncelikli olarak ürünleri tek mağazada toplayacaksak tercihimiz A mağazası olmalıdır. Şayet iki lokasyonda satsın ve ürünleri bu lokasyonlarda bitirmek istiyorsak A mağazasının yanına D mağazasını da eklemeliyiz.

Bu operasyonun avantajı, yeni ürünlere yer açmak için yapılmış olabilir. Tradinglerde en büyük sıkıntı yeni ürünlere yer bulunamamasıdır. Buradan bu şekilde bu krizi çözmüş olabiliriz.

Satışı yavaş giden mağazalarda ürünleri alarak bir an önce satan mağazalarda bu ürünleri Nakit e çevirmiş olacağız.