WAL-MART

350 Milyar $ geçen geliriyle dünya perakende devi Wal-Mart ın hikayesi oldukça ilginç. İlginç olduğu kadar Türkiye de yeteri kadar bilinmeyen belki de Türkiye sınırlarına girecek ve binlerce mağaza iflas edecek.

İŞTE KARŞINIZDA DÜNYANIN KORKTUĞU TEK FİRMA: WAL-MART

Samuel Walton ın teşkilatçı bir yapısı vardır ve masa başı işlerle ilgilenmekten hoşlanmaz. 1940 yılında Missoure Üni. işletme diplomasını alır. Burada ” Müşteri merkezli çalışma felsefesi ” ni öğrenir . Lüks ve pahalı ürünler yerine sürümü olan ürünleri piyasaya sürerek kar marjını arttırabileceğini fark eder.

Sam Walton 2.nci dünya savaşında Amerikan askeri istihbaratında , esir toplama kamplarında subay olarak görev yapar ve esir kamplarındaki ezilmişliği içine sindiremeyerek ticari hayatına kimseye aman vermeden çalışmanın ilkelerini burada edinir. Helen Robson la evlenir. Kayınpederinden 25.000 $ borç alarak Be Franklin mağazası işletmeyle ticari hayatı ciddi anlamda başlar.

Walton’s Five&Dime ismiyle yeni bir yer açar.

“Düşük al, bolca yığ, ucuza sat ” ilkesiyle Walton, kendisiyle günümüzde de büyük rekabet halinde olan Kmart ı taklit ederek iyi düzenlenmiş bir ucuzluk mağazası açar ve adını Wal-MArt koyar . Bu adımı aslında sadece kendini değiştirmekle kalmayacak , dünya perakendeciliği ve satış anlayışına devrimsel bir sayfa açacaktır. 1982 de ölünce kendisinden sonra gelecek mirasçıları firmanın gücünü Walton un bıraktığı yerden kat kat ilerilere taşımışlardır.

Tags: