UCUZ OLMA SORUNU

Ucuzluk hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyecek çarpıcı unsurlardan biridir. Çünkü sürekli olarak satılan ve bütün özellikleri aynı olan ürünlerden ucuz olan pazar payını kapar.

Ucuzlukla ilgili sorun, bunun bir kere başlatınız mı rakibinizin de aynı şeyi yapmasıdır. Zamanla büyüyen fiyat savaşında, bir oyuncu diğerini alt ederken aynı zamanda ekonomik açıdan kazançlı çıkmayı nasıl becerebilir ? IKEA bunu yapabiliyor. WAL-MART da. Ya siz ?

Ucuzluk, hiçbir harika fikri olmayan bir ürün geliştirici ya da pazarlamacının son sığınağıdır.

Bu kuralın bir istisnası, fiyatlandırmada önemli bir atılım yapmaktır. Bir pazarlamacı bir ürünün üretim ya da dağıtım şeklini kökünden değiştirip fiyatları diğerlerine bindirdiğinde, oyunun kurallarını değiştiren çarpıcı bir olay yaratabilir.

” Motel 6″ son derece temiz ve ucuz olmasıyla dikkat çekmektedir. Wal- Mart da öyle.

Jet Blue ve Southwest hava taşımacılığındaki fiyat dengesini tamamen değiştirdi. Pahalı hizmetleri olan ve birlikte hareket etmekte zorlanan geleneksel taşımacılar uzun süren bir fiyat rekabetine dayanamazlar.

Uzun vadede, yeni rakiplerin % 50 lik fiyat avantajı kesinlikle eskileri bozguna uğratır. Amerikan ve Birleşik hava yolları bunu biliyor, ama bu konuda yapabilecekleri hiç bir şey yok. Southwest oyunun kurallarını değiştirdi ve büyük havayolu şirketlerinin zar atma şansları bile olmadı.

IKEA bunu mobilya sektöründe başardı. Ucuz mobilyalarla sektöre öyle bir hakim oldular ki maliyetlerini daha da aşağılara çekebiliyorlar . Hacim avantajları rekabet oyununun kurallarını değiştiriyor ve bu IKEA nın sektör üzerindeki liderliğini garantiliyor.

Yeni bir rakip çıkıp oyunun kurallarını tekrar değiştirecek dikkat çekici bir şey geliştirene kadar.

  • Eğer maliyetleri sizinkinden % 30 daha aşağı olan bir rakip yaratabilseydiniz , yaratır mıydınız ?
  • Yaratabilirseniz neden yapmıyorsunuz ?

kaynak:Mor İnek

Tags:
,