Temassız Ödeme

Alışveriş insanoğlunun vazgeçilmez bir ihtiyacı. Giyimden gıdaya, eğlenceden ulaşıma ve daha bir çok alanda insana hizmetlerine devam ediyor.

Her ne kadar para icat edilmeden önce alacağı ürüne karşılık elindeki ürünü verse de insanoğlu, para icat edildikten sonra ödeme yaparak ihtiyaçlarını elde etmeye başladı. İyi mi oldu, kötü mü oldu tartışılır.

İnternetin icadı ve yaygınlaşmasından sonra adeta teknoloji devrimi yaşayan dünyamız da televizyon bir kenara bırakılmaya yüz tutmuş ve internet sayesinde üreticiler tüketicileri ile buluşmaya çalışmıştır. Bu durum her geçen gün yaygınlaşmakta ve perakende de ciddi bir pay sahibi olmaktadır.

Eskiden bu yana tüketicisini mağazasına sokmaya çalışan üreticiler artık tüketicisinin ayağına gider oldu. Haliyle bir çok e-ticaret siteleri kuruldu ve ciddi gelirler elde edildi. Bu tarz oluşumları daha sistemli kuranlar ayakta kalmayı başararak büyümeye her geçen gün devam etti ve edecek.

Sadece ürünü tüketicinin ayağına götürmek yetmeyeceği anlaşılınca ödemenin de en kolay yollarla yapılabilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Bu çalışmaların en önemlisi son yıllarda bir hayli konuşulan “Temassız Ödeme” şekli oldu. Tüketiciler Pin Kodları yada Parmak izleri ile ödemelerini gerçekleştirebilecek. Aslında bu ödeme şekli halihazırda zaten mevcuttu fakat limiti bir hayli düşüktü. Şimdi onunda önünü açacak çalışmalar yapılıyor.

Herkesin sıcak bakmadığı temassız ödeme şekline rağbette gün geçtikçe artıyor.

  • 2015 yılının 2. çeyreğinde bir önceki yıla göre temassız ödemeler %170 büyümüş durumda.
  • Temassız ödemeyi kullanan kişilerin kullanma alışkanlıkları da %20 arttı.
  • Temassız ödemelerin %50’si gıda alışverişlerinde yapılırken %10’luk bir oranı ise perakende mağazalarında gerçekleşen alışverişler oldu.

Temassız ödemeler avrupa’nın 40 ülkesinde kullanılıyor. Bu ödeme şeklini en çok kullanan ülke Çek Cumhuriyeti. %61 kullanım oranıyla liderliğini sürdürüyor. Temassız ödemenin en çok artış gösterdiği ülkeler ise sırasıyla; %41 Polonya, %27 Macaristan ve %27 Slovakya.

İnternet çağında yaşadığımızı kabul edersek her şeyin daha da kolaylaşacağı bir alışveriş düzenin bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Yapılan çalışmalar, elde edilen oran ve istatistikler umuyorum ki ülkemizdeki perakende sektöründe rol alan oyunculara da bir ışık olabilir.

Recep Gül

Kaynak: Master Card ve Prime Research, Global Perakende Araştırması