SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ ?

Yazımıza başlamadan önce sizlere bir kaç sorumuz olacak ?

Aşadağıdaki durumlarda siz olasanız ne yapardınız ?

  1. Evinizden havaalanına taksi ücretinin 150 TL olduğunu biliyorsunuz. Daha önce iş ve seyehat amaçlı çok kere bu yolu taksiyle kullandınız ve ücreti hep aynı şekilde ödediniz. Bu nedenle ücretin bu olduğunu biliyorsunuz .Ancak taksici sizde 75 TL talep etti. Bu durumda ne yaparsınız ?
  2. Bir restaurant ta yemek yiyorsunuz . 5 porsiyon yemek sipariş ettiniz ve garson 5 porsiyon yemek getirdi, ancak adisyonda 4 porsiyon yemek yazıldığını görüyorsunuz. Siz bu durumda ne yapardınız ?
  3. En yakın arkadaşlarınızdan biri ölümcül derecede hasta ve siz hayat sigortası satış temsilcisisiniz. Arkadaşınızın 100.000 TL değerinde bir sigortaya ihtiyacı var. Arkadaşınız ölüyor olduğunu kimse bilmiyor. Poliçeyi yine de düzenler miydiniz ?

Ahlaki kuralları yasalaştıramazsınız . Peki, aynı şartlar altında çocuğunuza hangi şartlar altında tavsiyede bulunurdunuz ? Davranışlarınız çocuklarınıza verdiğiniz öğütlerle doğru orantılı mı ? Doğduğumuz andan itibaren ahlaki değerler kazanmaya başlarız ve bu tüm yaşamımız boyunca devam eder.

Ahlaki davranışları değiştirebilir miyiz : Evet .Ahlakı ne bozar ?

  • Açgözlülük
  • Korku
  • Baskı

Yapmaya zorlanmak ahlakdışı eylemleri meşrulaştırmaz.

Adil davranmak ile eşit davranmak aynı şey değildir.

Tags:
, ,