Sipariş adetleri nasıl belirlenir

Sipariş Nedir? Doğru sipariş adeti vermek neden bu kadar önemlidir ?

Asıl amaç geçmiş verilerinizi yorumlayarak ,gelecek dönemlerde mağazalarda tutmayı planladığınız ürün adetine karar vermektir. Doğru adeti BIMA101Migros gibi mağazalarda “SKU”  bazında belirlenir. Perakende hazır giyim markalarında ise OPTION (Seçenek) bazında adet belirlemek işimizi kolaylaştıracaktır.

Amacımız satış hedeflerimizi (BÜTÇE) ve nihai hedef kar etmek olduğundan karlılığı maksimize etmektir. Doğru bir sipariş adeti vermek için bizi etkileyecek daha doğrusu dikkat etmemiz gereken ince noktalar vardır. Örnek, 2010 yılında  100 birim adetlik satış yaptınız. Başlangıçta siparişiniz 110 birim adetti. Burada farklı şekillerde sipariş adeti belirlenebilir.

  1. Üst yönetimin vereceği hedefler
  2. Geçmiş dönem satışlarından yola çıkarak, tüme varan bir bütçe yapmak her zaman daha sağlıklıdır.

Biz burada basic olarak bunu hesaplayacağız.BASİC SATIŞ TAHMİNİ HESAP = 100 BİRİM ADET  x ENFLASYON BÜYÜMESİ x HEDEF BÜYÜMEBASİC SATIŞ TAHMİNİ HESAP = 100 x ( 100 x (%10 )) x (%20 )Enflasyon artışı bizi bir sonraki yıl için başa baş noktasına götürür.

Burada sipariş adetini hesaplarken eski mağazaların, bir yerden sonra stabil bir şekilde devam edeceğini öngörmek daha sağlıklı sipariş adeti vermenizi sağlar. Sipariş adetinde yeni açılan mağazaların büyümeleri daha yüksek olacaktır.

Şayet vermemiz gereken sipariş adeti, eksik kalırsa , satış kayıpları yaşanacaktır  ve yapmanız gereken hedeflere ulaşmanız zorlaşacaktır.

Rakiplerinize müşterilerinizi altın tepside sunmuş olursunuz. AMAN DİKKAT !

Her zaman eksik sipariş geçilmez! Fazla da sipariş geçmiş olabilir siniz. Bu sefer de,ya ekstra indirimlerle ürününüzü müşteri gözünde değersizleştirmek veya sezon sonunda stok maliyetine katlanmak zorunda kalmış olacaksınız .

Burada stoklu çalışan firmalar açısından bir sıkıntı olmayabilir. Ürün gamının %70’i basic olan firmalar bu duruma ” $ ” ın arttığı günümüzde sevinebilirler belkide 

Sipariş adeti belirlerken

  1. Ürününüzü sezon boyunca mağazalarda satmayı mı planlıyorsunuz ?
  2. Ürününüzü belli bir dönemde mağazalarda tutup satmayı planlıyorsunuz ?

Bu adımları belirlemeden yola çıkmayın.

Sezonsal ürün tercihinde renk çarpanını unutmayın.

  • Burada ilk defa bir ürüne sipariş verecekseniz, daha önceden bir ürüne benzeterek adet çalışması planlayın.
  • Fiyat, burada en önemli çarpanlardan biridir. Ürün fiyatı artarsa satacağınız adet düşücektir. Bunu bu şekilde ön görmelisiniz

DOĞRU SİPARİŞ ADETİ = DOĞRU BÜYÜME = SEZON SONU BOŞ DEPO DEMEKTİR

NOT: Sipariş adetinizi belirlemek için yolunuzu aydınlattık umarım. Fakat adetinizi belirlediniz . Peki hangi bedenlerde ,kaçar adet hangi bedenden sipariş geçeceksiniz. Diğer yazımızda ” BEDEN ANALİZİ ” ni açıklamaya çalışacağız.