SEN BIR CV’DEN DAHA FAZLASIN! BÖLÜM-2

Soru : Eski patronunuz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yanlış Cevap
”Gerçekten herşeyi bir tek kendisinin bildiğini düşünen çalışmanın sıkıntılı olduğu bir ortamdı. Bu yüzden ayrıldım.”

Haklı olabilirsiniz fakat ;işe alınırsanız bunları anlattığınız kişi bir gün patronunuz olma ihtimaline karşın temkinli olmakta fayda var. İşe alacakları birinden isteyebilecekleri son şey ağzının sıkı olmamasıdır. Eski patronunuzdan kötü bahsetmektense , daha ılımlı yaklaşın ve eski firmanızdan aldığınız iyi özellikleri anlatın.

Doğru Cevap
“Daha önceki iş yerimde patornum, işlerin zamanında bitirilmesi konusunda çok hassastı ve bu konuya her şeyden çok önem verirdi. Onun bu tutumu beni daha çok çalışmaya ve işlerin zamanında bitirilmesinin önemini kavramamı sağladı. “

Soru : Niçin işinizden ayrılmak istiyorsunuz ?

Yanlış Cevap
“Patronumun tavırlarına katlanamıyorum.” Yaptığınız işle ve patronunuzla ilgili kötü konuşmamanız gerektiğini tekrar hatırlayın ve olumlu yönler üzerinde daha çok durmanızı öneririz.

Doğru Cevap
“Şu anki şirketteki pozisyonum bana çok şeyler kattı, ama şimdi sınırlarımı bilgimi genişletmek ve yeni yetenekler kazanmak için,potansiyeli olduğunu düşündüğüm için yeni bir iş arıyorum .”

Soru : Beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Yanlış Cevap

“Havai de de bir plajda rahatlarken”  ve “ sizin firmanızda çalışırken .”Bu soru için gerçekten doğru bir cevap yoktur fakat karşınızdaki kişi sizden amaçlarınızı,hedeflerinizi, kariyeriniz doğrultusundaki planlarınızı ve kendinizi yeni şirketinize yürekten vereceğinizi duymak ister. Yani hayalerinizi, gelecek de tatil hayallerinizi anlatmaktan veya zoraki esprili olmaya çalışmaktansa, onlara hareket kapsamanızı , kararlılığınızı ve sorumluluklarınızın bilincinede bir çalışan olduğunuzu gösterin.

Doğru Cevap
“Beş yıl içinde bu iş dalında kendimi donanımlı hale getirmeyi planlıyorum.Ayrıca insanlarla birlikte çalışmayı çok seviyorum ve çalıştığım işyerlerinde iletişim becerilerimi kullanmayı ve işim hakkındaki bilgilerimi daha verimli kullanabileceğim bir yönetici pozisyonunda çalışmayı hedefliyorum .”

Soru : En büyük zayıflığınız nedir?

Yanlış Cevap
“Çok çalışmayı sevmiyorum, veya aşırı sarışın olmak“ Bu soru olumlu bir etki bırakmak için çok iyi bir fırsattır. Soruya bir klişeyle veya gereksiz şeyler anlatmaktansa ;üstesinden geldiğiniz bir zayıf yönünüzü örnek gösterin.

Doğru Cevap
“Kalabalıklar karşısında konuşma yaparken kendimi hiç rahat hissetmezdim ve bu sizin de bildiğiniz gibi iş alanında benim için büyük bir engeldi. Bunun büyük bir sorun olduğunu fark ettikten sonra eski iş yerinde bu konuda bir kurs almak istediğimi belirttim ve bir kursa yazıldım. Bunun sonucunda bu engelimi alt edebilmeyi başardım. O zamandan beri çok önemli yöneticiler karşısında çok güzel sunumlar yaptım. Gayet başarılı olduğumu düşünüyorum. Bu işi yapmayı hala sevmiyorum ama kimse başarısız olduğumu söyleyemez .”

Tags:
,