PERAKENDE DE YURT DIŞININ ÖNEMİ

Perakende de yurt dışına yapılan yatırımların önemini daralan iç piyasadaki firmaları rahatlatması sebebiyle daha iyi anlıyor, daha iyi kıymetlendiriyoruz.

Birçok firma için emekleme aşamasında zorluklarla karşılaşsa da, belki de yapılan yatırımların ilk etapta karşılığı alınamasa, hatta zarar etse de zaman içerisinde yapılan yatırımların nedenli doğru olduğunu şuan bir kez daha anlıyoruz.

Tek bir pazar içerisinde kalıp içinde bulunulan pazara içerisinde hâkim olma anlayışı rekabetin de artması ile firmaları riske sokabilecek büyük bir unsur olarak görebiliriz.

Bu nedenle farklı pazarlara açılmak firmaların devamlılığı için önem arz etmektedir.

Dış piyasaya girerken; “bir girelim nasılsa öğreniriz” söylemi zaman kaybı yaşatabileceği gibi yükünü tutmuş firmalar karşısında da rekabet edememe durumu ile karşı karşıya bırakabilir.

Yatırımını farklı pazarlara yapmak isteyen firmaların daha önce bu işi yapmış, dış piyasayı bilen hatta ülke içerisindeki yerel kişilerle işi yürütmesi piyasaya daha sağlam girmesi için de önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Yurtdışına açılımı birkaç şekilde yapabilirsiniz

  • Market Place aracılığı ile girilebilinir.
  • Mağaza açılarak online + offline birlikte yürütülebilinir.
  • Açtığınız mağazalardan bağımsız yeni depo kurarak online haricen yönetebilirsiniz.

Market place lere baktığımızda bunu da birkaç şekilde değerlendirebilirsiniz.

  • Ürününüzü topluca bir firmaya satarak direkt parasını alabilirisiniz.
  • Konsinye ürün vererek sattıkça paranızı alabilirsiniz.
  • Veyahut komisyon usulü çalışarak ürününüzü satıp firmaya payını verebilirsiniz.

Bu durumları karşı firma ile yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak farklılaştırabilir, seçeneklerinizi arttırabilirsiniz.

Yeni bir mağaza açarak ya da varsa mevcut mağazanızdaki ürünleri offline müşterilerin yanı sıra online da açarak daha fazla kesime ulaşabilirsiniz.

Tabi bunu yaparken online müşterilerinizi mağdur etmemek adına çeşitli kısıtlarla yönetmenizde fayda var. (Mesela tek beden kalmış ürünleri online müşteriye göstermeme olmalı. Aksi halde mağazada müşterinin elindeki ürünü online müşterisine de göstermiş olacaksınız. Mağazada müşteri ürünü aldığını için online müşterinize ürün yok diye dönüp mağdur etmiş olacaksınız)

Son olarak da mağazanız olsa da olmasa da online müşterileriniz için satışınızı satın alacağınız ya da kiralayacağınız bir depo ile yönetebilirsiniz.

Türkiye’den satılma potansiyeli olan ürünleri deponuza sevk ederek satışını sadece bu depodaki ürünler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu seçenekleri arttırabileceğiniz gibi yurt dışı piyasası için bu seçeneklerden en az riskli olanı marketplace mağazaları görünüyor. Burada potansiyelinizi gördükten sonra kendi online ve offline mağazalarınız için adımlarınızı atıp yatırımlarınızı yapabilir, riskinizi minimize edebilirsiniz.

Yazan : Nihat UZUNSİNAN

e-Ticaret Planner