ÖNCELİKLERİNİ BELİRLE

1- ŞİKAYET ETMEYİ BIRAKIN

Ailenize, arkadaşlarınıza, eşinize iştekilere sürekli birbirlerini veya birilerini devamlı şikayet etmek sizi çözüme değil probleme odaklar. Enerjinizi sürekli sürekli problemi anlatıp sempati toplamaya değil , çözmeye verin. Sürekli şikayet , sadece durumu değil, durum karşısında kendi tutumunuzu da kontrol edemediğinizi gösterir.

2-HİSLERİNİZİN SORUMLULUĞUNU ALIN

Moralinizi , nasıl hissettiğinizi başka insanların davranışlarının belirlemesine izin vermeyin. Arkadaşınız sizi gittiği yere davet etmediği için kötü hissediyor ya da eşinizin annesi sizi eleştirdiğinde kötü hissediyorsanız bu onların sizin üzerinizde güç sahibi olduğunu gösterir. Başkalarının düşünce ve davranışlarını kontrol edemezsiniz. Ama kendi hislerinizi kontrol ederek zarar görmemeyi başarabilirsiniz.

3- SAĞLIKLI SINIRLAR ÇİZİN

Yersiz suçluluk hislerine kapılmak , ne istediğinizi , neye ihtiyacınız olduğunu söylemek yerine susmak , sürekli fedakarlık yapmak ya da saldırganlaşarak kırıldığınızı saklamaya çalışmak gibi davranışlarınızın hepsi gücünüzden vazgeçtiğinizi gösterir. Eğer bir fedakarlık yapacaksanız , bunu başkaları zorladığı , başka şans bırakmadığı için değil bunu kendi seçiminiz olduğu için yapın. Duygusal ve fiziksel sınırlarınızı sağlıklı çizerseniz enerjinizi daha fazla çaba göstermeden yukarıda tutabilirsiniz.

4- KURBAN PSİKOLOJİSİNE GİRMEYİN

İşim için şunu feda ettim, eşim için bunu yapmak zorunda kaldım , arkadaşlarıma ayıp olmasın diye evet demek zorunda kaldım gibi sürekli kendinizden verdiğinizi anlattığınızı fark ederseniz durun ve düşünün. Bu sizin sürekli dram yaşayan bir kurban rolü üstlendiğinizi işaret ediyor olabilir . Verdiğiniz kararların istemediğiniz bazı sonuçları olabilir ama sahiplenerek çıkış yolları aramak da sizin elinizdedir.

5- AFFEDİN

Sizi kıran veya haksızlık eden birine karşı takındığınız öfke diğer bir kişiye değil sizi cezalandırır. Size yanlış yapan birini düşünerek harcadığınız zamanı aslında kendinizden çaldığınızı unutmayın. Gücünüzü geri almanın en iyi yolu affetmektir. Affetmek karşınızdakinin yaptıklarının kabul edilebilir olduğunu göstermez. Hayatınıza tekrar girebileceğini de göstermez. Affetmek karşınızdakinin davranışlarının sizinle değil kendi kapasitesi ile ilgili olduğunu fark edip, size zarar veren öfkeyi içinizden atmaktır.

6-DEĞERİNİZİ BAŞKALARININ NE DÜŞÜNDÜĞÜ DEĞİL SİZ BELİRLEYİN

Eğer kendi doğrularınız net değilse , başkalarının düşünceleri sizi kolaylıkla etkileyebilir. Unutmayın ki herkes hayatı kendi süzgecinden geçirir ve pek çok ön yargı ile karşılaşabilirsiniz. Önemli olan inandığınız , doğru bildiklerinizle tutarlı yaşamanızdır . Eğer değerinizi başkalarının sizinle ilgili olumlu izlenimleri belirliyorsa hayatınız birilerini sürekli memnun etmekle geçecektir. Herkesin sizi sevmesi gerekmez, yaşam tarzınızı da onaylaması gerekmez . Tabii ki yapıcı eleştirilere kulak verin ve değerlendirin ama kendinizi asla başka birinin hakkınızda düşündükleriyle değer biçmeyin.

7- FARKLI OLMAKTAN KORKMAYIN

Özgüven eksikliği ve sosyal kaygılar çoğunluğa uyum sağlamak için farklılıklarınızı yok edip , başkalarına benzemeye çalışmanıza yol açabilir. Ancak çoğunluğa uyum sağlamak için kendinizi gizlemeye çalışmak aslında enerjinizi tüketir ve gizlenerek mutlu olmak zordur. Vaktinizi ve enerjinizi sizi farklı olduğunuz için eleştiren ve dışlayanlar ile değil , olduğunuz gibi kabul eden ve seven , farklılıklarınızla dünyaya renk kattığınız için değerinizi bilen insanlara saklayın.