ÖLÜM TÜCCARI

Yaklaşık yüz yıl önce, adamın biri gazetesini okurken ölüm ilanında kendi adını okur ve korkuyla karışık bir şaşkınlık yaşar.

Gazete yanlışlıkla onun öldüğünü bildirmiştir. Adam ilk öne şok olur. Tereddüt eder . ” Burada mıyım, yoksa orada mıyım ?” . Kendini topladıktan sonra , insanların kendisi hakkında ne söylediklerini merak eder.

İlanda ” Dinamit Kralı Öldü ” ve ” ÖLÜM TÜCCARI ” kelimesini okuduğunda kendisine ” Dünya beni böyle mi hatırlayacak ?” diye sorar. Bu şekilde anılmak istemediğine karar verir.

O günden sonra barış için çalışmaya başlar.

Dinamit kralı olan adam aslında Alfred Nobel ‘dir ve kendisi bugün Nobel Ödülleriyle anılmaktadır.

Tıpkı Alfred Nobel gibi siz de bir gün kendi ölüm ilanınızı okusanız , nasıl anılmak istersiniz ? Serseri, dolandırıcı, düzenbaz mı yoksa ardında daha güzel bir dünya bırakan biri olarak mı hatırlanmak isterdiniz ? Vasiyetiniz nedir ? Arkanızdan övgü dolu sözler mi söylenir ? Özlenir misiniz ?

Sahtekar bir Politikacı öldüğünde büyük bir cenaze yürüyüşü düzenlenir. Politikacının ne mal olduğunu bilen biri, ” Böylesi bir sahtekar için bu kadar büyük bir cenaze düzenlenir ki ? ” diye sorar . Adam, ” Herkes onun öldüğünden emin olmak istiyor .” Diye yanıtlar .

Siz nasıl hatırlanmak isterdiniz ?