Mağaza Kapasitesi

Kapasite kavramı mağazada ne kadar ürün tuttuğunuzun göstergesidir. Ölçülemeyen değerin anlamı olmadığından mağaza kapasitesi önemlidir.

Kapasite, mağaza içi ve mağaza depo alanları anlaşılmalıdır. Mağazanızda sergileyeceğiniz stok miktarını bildiğiniz vakit çok basit bir algoritmayla hangi dönemlerde ne çeşit ürün tutmanız gerektiğine çok daha sağlıklı, hızlı ve emin karar verebileceksiniz. Mağazanızı gelişi güzel doldurduğunuzda analiz yapaacak verilerden yoksun kalırsınız.

Mağaza içindeki teşhir alanlarının çok fazla dolu olması veya olması gerekenden az olması durumlarda da karşılaşacağınız bazı sorunlar olacaktır. Boş raflar müşteriyi rahatsız eder. Boş raflar müşterilerde huzursuzluk yaratır. Mağazanın kapanmadan bir önceki aşamayı hatırlattığından dolayı müşteri mağazadan alışveriş yapmaktan kaçınır.

Diğer taraftan fazla stokta bir sıkıntıdır. Aşırı stok görsellik olarak bütünü bozacaktır. Müşterilerin satın alma alanını daraltır. Bu da mutsuz müşteri demektir.Basit bir örnek verelim

  • Raf stok adet 1000 adet
  • Askılı stok adet 500 adet
  • Toplam kapasite 1500 adet
  • Haftalık satışımız 300 adet olsun.

Mağazamızda 1200 adet stok kalmıştır. Sevkiyat gelene kadar satış kaybınız artmaya devam edecektir. Buna alternatif olarak sevkiyatımızı 2 haftalık satış öngörüsüne dayanarak mağazaya gönderirsek olacak satış kaybını ve yeni ürün gelene kadar yok satmanın önüne geçmiş olacağız.

Amacımız, en karlı bir şekilde mağaza stok yönetimini yapmak olmalıdır. Bu da satışlarımıza dolayısıyla müşteri memnuniyetine olumlu etki eder.Sedat Aydın