Perakende Değirmeni

KARİYER YOLUNDA ŞIRKET İÇİ EĞİTİMİN ÖNEMİ- ANIL AKIN

  • Merhabalar Anıl bey, kendinizden bahseder misiniz ?

1971 yılında doğdum. Liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi’nde, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bitirdim. Çalışma hayatına üniversitede okurken Ingilizce ders kitapları satarak başladım, 1998 yılında askerlik görevimden sonra Efes Pilsen’e satış temsilcisi olarak girdim. Satışın her kademesinde çalıştım. 20 yıl görev yaptıktan sonra Eğitim ve Gelişim Müdürü pozisyonundan şirketten ayrıldım.

  • Şirket içi eğitimlerde beklentileriniz nelerdi  ? Şirket içi eğitimlerde neyi amaçlıyor dunuz ?

Şirket içi eğitimlerde ağırlıklı olarak çalışanların teknik iş bilgilerini ve yetkinliklerini geliştirmeye yönelik eğitimler ve uygulamalar planlıyor ardından hayata geçiriyorduk.

  • Şirket içi atamalarda eğitimin önemi nedir ?

Şirket içi atamalarda birçok şirkette farklı uygulamalar var. Bazı kurumsal ve köklü şirketlerde belli eğitimleri tamamlamadan çalışanların terfi etmeleri mümkün olmuyor. Ancak bunu her şirket için söylemek mümkün değil.

  • Yurt içi- Yurt dışı saha personeli için eğitimleri nerede veriyorsunuz? Saha eğitiminin önemi nedir?

Saha personeli eğitimleri sınıf içi, video, e-learning gibi çeşiti yöntemlerle veriliyordu. Artık teknolojinin bu kadar geliştiği bir ortamda uzaktan erişimli eğitim modelleri daha fazla önem kazanıyor.

  • Alınan eğitimlerin sonuçlarını gözlemleyip analiz ediyormusunuz?

Alınan eğitimlerin ölçümlemesini çok önemsiyorduk, zira verilen eğitimlerin iş sonuçlarına olumlu yansıması en önemli önceliklerimizdendi.

  • Ara eleman ihtiyacı için özel bir eğitim sisteminiz var mı?

Ara eleman için özel değil ancak gelişim planı ve ihtiyaca binaen eğitimler dizayn ediliyordu.

  • Kişisel öğütleriniz nedir ?

Çalışanların hayat boyu öğrenci olmaları ve bunu keyifli bir yolculuk olarak görmeleri çok önemli. Çok okumalarını ve meslekle ilgili çok araştırmalarını, derinleşmelerini tavsiye ederim.

 

Anıl AKIN