KAHVENİN BİLL GATES’İ

Howard Schultz, New York , Brooklyn de yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Küçük yaşta ailesinin içinde bulunduğu sıkıntıları, babasının maddi problemler yüzünden her geçen gün tükendiğine şahit olan Schultz, fark yaratmaya ve birlikte çalıştığı insanlara en rahat ortamı oluşturacağına karar vermiş, tüm çalışma hayatında bunları esas almıştır.

Burslu öğrenci olarak Kuzey Michagan Üni. bitirir ve ev aletleri satan bir şirkette pazarlamacı olarak işe başlar. Bir gün, Seattle da kahve çekirdeklerini öğütüp taze kahve satarak sürekli kahve makinesi siparişleri veren ” Starbucks ” adındaki bir dükkan ilgisini çeker.

Onu cezbeden şey aslında kahvedeki efsuni koku olmuştur. Kafenin sahipleriyle iletişimini güçlendirir. Bir yıl sonra starbucks ın sahipleri Schultz ‘ u pazarlama müdürü olarak işe alırlar. Böylece Starbucks ın hikayesi başlamış oldu.

Starbucks Coffe , kahveye meraklı iki akademisyen Jerry BAldwin, Zev Siegel ve yazar Gordon Bowker tarafından 1970 yılında kurulmuştur. Seattle daki Pike Place bölgesinde küçük bir kahve dükkanı olarak açıldı. Starbucks ismini Herman Melville nin ” Moby Dick ” kitabından aldılar.İlk dönemlerinde kahve dağıtım işiyle ilgilenirler.1982 de Howard Schultz ın New York tan gelip kafedeki atmosferi görmesiyle her şey değişir. Bu durumu kenidisi şu şekilde açıklıyor.

Aslında Starbucks ta bir çalışan olarak işe başlamıştım. 1982 sonbaharıydı. 3 mağazamız vardı ve 4 ncüsünü açmaya hazırlanıyorduk. Beni cezbeden, girişime yönelik fırsatlar oldu.Kahvenin kalitesinden çok etkilenmiştim.Aslında Seattle halkını kahve konusunda eğitiyorduk.Bir gün şirketin sahibi olacağımı ve sizin de dediğiniz gibi 10 K şubeye sahip olacağımı hiç düşünmemiştim. İnanılmaz bir hayali gerçekleştirdik.

Geldiği yerde çok iyi bi konum yakalamışken, her şeyi geride bırakmaya karar verir ve eşiyle birlikte Seattle ‘a taşınır. Diğer 3 ortakla birlikte işi götürmeye karar verirler. Schultz aynı sene İtalya Milano ya bir ziyaret yaptı ve buradaki sokak kafeleri onun için önemli bir dönüm noktası oldu.

İtalyda dan döndüğünde kendisine şu soruyu sormuş : Neden Abd de de insanların oturup sohbet edebilecekleri kafeler olmasın ?

1985 e gelindiğinde ise anlaşmazlığa düşerler. Schultz ortaklıktan ayrılır. Vakit geçirmeden Roma efsanelerindeki ” savaş tanrısını ” simgeleyen İl Giornale markalı kahve dükkanları zincirini kurar. 1987 yılında Staarbucks kafenin 3 ortağı ” Peet’s Coffe and Tea ” mağazasını satın alınca şirketlerini satmaya karar verirler . Schultz 3,8 Milyon $ a hiç beklemeden şirketi satın alır.

Starbucks , açılmadan önce Abd deki kahve durumu şu şekildeydi: Yılda % 2,5 kahve tüketiminde düşüş gözleniyordu. Bu sebeple Starbucks ın başarılı olacağına hiç kimse inanmıyordu. Schultz devam almayı göze aldı. Bir araştırma hazırlattı.

Araştırma sonuçlarına göre kahve dükkanlarındaki rahat olamayan ortamlar ve müşteriye yeterince ilginin gösterilmemesi gibi sebepler yüzünden insanların buralardan uzaklaştığı ve kafelerin kapandığını gösteriyordu.

Efsane Markalar

Tags: