JACK WELCH VE GENERAL ELECTRİC’ İN YOLU

  • Yöneticiliği çok bilmişlikle, başkalarından daha zeki görünmekle bir tutuyorlar. İnsanları esinlendirmiyorlar. Ben ” yönetme’yle” bağdaşlaştırılmış özellikleri sevmiyorum: denetleme , insanları bastırma, karanlıkta bırakma, zamanlarını ıvır zıvırla ve raporlarla israf etme. Ümüklerine basma, insanlara böyle özgüven aşılayamazsınız.
  • Lider yalnız bir vizyon yaratmak değil, aynı zamanda organizasyonun her düzeyinde çalışanların o vizyonla yaşadıklarından emin olmak zorundadır.
  • Liderler; işlerin nasıl yapılabileceği konusundaki net vizyonları ile insanları esinlendiren kişilerdir. Kolaylaştırandan çok denetleyen , basitleştirenden çok karmaşıklaştıran , hızlandırıcıdan çok hükmeden biri değildir Lider.
  • İşim, en büyük fırsatlara en iyi kişileri yerleştirmek ve paraları doğru yerlere en iyi biçimde dağıtmak. Hepsi bu Fikirleri aktar, kaynakları dağıt ve yoldan çekil.
  • Aşırı yönetmeye kalkıp başarısız olmayın. Bir vizyon yaratarak yönetin, sonra da çalışanlarınızın o vizyonla çalıştığından emin olun. İşte hepsi bu kadar. Sonuçta işletme gerçekten karmaşık bir iş değil. Öyleyse liderlik edin, yönetmeyin ve yoldan çekilmeyi unutmayın.
  • İşletmenin vizyonunu gerçekleştirebilmesi için , vizyonu paylaşacak yöneticiler yetiştirin.
  • Pek çoğumuz bütün gücünüzle C leri B yapmaya çalışıyorsunuz . Bu işkencedir, hani şu eskisinin çarklı işkencesi. C leri B şirketlerine ya da C şirketlerine koyun, pekala başarılı olurlar. Biz A+1 şirketiyiz. Biz yalnızca A oyuncularını isteriz. İstediğimizi elde edebiliriz. Sizlerden herhangi biri en iyi den daha azıyla sizin karşınıza çıkıyorsa ondan utanın. En iyilerinize önem verin. Onları ödüllendirin. Terfi ettirin. Onlara iyi para ödeyin. Bir miktar hisse senedi opsiyonu verin ve bu zamanı C lerin B olmasını sağlamak için harcamayın. Başlangıçta onları hedef dışına çıkartın. Bu bir katkıdır .
Tags: