İyi bir Alokasyon neye benzemeli ?

İyi bir iş tanımından yola çıkarak; iyi bir Alakasyon nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt arayacağız?

Ürün anlamında öncelik belirlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Sevkiyatınızı neye göre yönlendirmelisiniz?

  • Alakasyonu  anlamak için bir örnek üzerinden yola çıkar isek ;

İki mağazamız var.  Raporları incelediğinizde haftalık satış ve stoklara baktığınızda bu iki mağaza toplamda 1 er seri ürün satış yapmışlardır. ( S-1/M-2/L:3/XL:1) elinizde 1 seri ürün var. Sevkiyatınıza nasıl yön vereceksiniz.

Burada değişik algoritmalar uygulanabilir. İlk akla gelen hangi mağazanın kaç günde ürünleri erittiğine bakarak, sevkiyatın gidişine bu şekilde yönlendirmek daha doğru olacaktır.

Örneğin: A mağazası 2 günde satarken; B mağazası 5 günde bu ürünleri satıyorsa aslında A mağazasının satış kaybı burada minimum 14 olduğundan sevkiyatı öncelikle A mağazasına göndermek, satış açısından daha sağlıklı olacaktır.

Burada mağazalar yaklaşık aynı zamanda bu ürünleri satmışlar ise öncelik olarak ,mağaza kapasitesinde yer olan, ürünün mevsimselliği olarak hangi mağazanın müşteri kitlesine hitap ediyor vb. durumlar göz önüne alınarak sevkiyat planlanmalıdır.

  • Ürün anlamında öncelik belirlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ürün önceliklerini belirlerken bulunduğunuz coğrafya, iklim koşulları, müşteri alışkanlıkları gibi değerleri göz önünde bulundurmalısınız. Müşterisini tanımayan kuruluş kepenk kapatmak zorunda kalacaktır.

  • Sevkiyatınızı neye göre yönlendirmelisiniz?

Alakasyon ekibi günlük satış verilerini yorumlarken, ihtiyaç sahibi olan mağazadan başlayarak boşlukları doldurmak zorundadır. Burada keyfi, sayısal analizlerden uzak, sadece keyfi iş yaparsa gün sonunda beklentilerin çok uzağında kalacaktır. Sevkiyatı bölgesel, şehir bazında, sıcaklık değerlerini göz önüne alarak sevkiyata yön vermek zorundadır.  Mağazanın bir atıl stok kapasitesini her zaman göz önünde bulundurmalı ve mağazanın doluluğuna her daim dikkat etmelidir.

İhtiyaç sahibi olmayan yere gönderilecek olan bir ürün için, başka bir yerde o ürünü bekleyen bir müşteri olabileceğini göz ardı etmemesi gerekmektedir.

Bundan sonraki yazımızda iyi bir planlama neye göre yapılmalıdır ,sorusunun yanıtını arıyor olacağız.

Tags: