İş hayatında akışta olmak( The important concept of flow )Mihaly Csikszentmihaly

Akış Konseptinin Önemi

Kişisel gelişim gurularından Profesör Mihaly Csikszentmihalyi, muhteşem bir şey keşfetti:

Belli bir çalışan kesimin  iş başında, tatilde geçirdikleri vakite kıyasla , iş yerinde  daha mutlu olduklarını gözlemledi.

Bunun en önemli sebeplerinden biri, iş yerinde Akış adı verilen zihin durumunu deneyimlememizin daha olası olmasından kaynaklanıyor.

Mihaly Csikszentmihaly, Akış sürecindeyken daha iyi hissettiğimizi,daha da zinde olduklarını belirtir. Gerçekten de, genellikle ne kadar Akışta (yani hayatı özümseyip yaşarisek )kalırsak o kadar daha iyi hissederiz.

Pekala , Akışta bizi etkileyen özellikler nelerdir ? Gelin hep beraber onlara bakalım. En önemlileleri ;

1.       Tüm dikkatimiz işimizde olur. İşi iyi yapmak için gerçekten odaklanmamız gerekir. Eğer işi isteksizce yaparsak muhtemelen başarısız oluruz.

2.     Kurallar açıktır. Yapacağımız iş ilk başta bizi zorlasa da hangi taşın altına elimizi koyduğumuzu biliriz.

3.     Kendimizi unuturuz, çünkü yaptığımız işe o kadar odaklanırız ki kendi bilincimizde olamayız.

4.     Kontrol duygumuz vardır. Görev zor olsa bile kontrolün bizde olduğunu hisseder ve o işi gerçekleşmesini sağlayacak kişinin kendimiz olduğunu biliriz.

5.     Zamanın nasıl geçtiğinin farkında olmayız. Zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğiniz bir görevi hiç üstlendiniz mi? Bu klasik bir Akış deneyimidir.

6.     İşi sadece tamamlamaktan değil, yapmaktan da keyif alırız. Tatmin edici olan işi yapmaktır. Süreçten zevk alır ve iş sonlanana dek çalışırız.

Akış teorisine göre, iş yerinde bu maddelerle ilgili aktivitelerde bulunduğumuzda, daha mutlu olma eğiliminde oluruz.

Peki, iş hayatında nasıl daha fazla Akış elde edebiliriz? Birçok önemli yol bulunmaktadır.

Akış a giden  Üç Yol

Ne yaparsak yapalım ,ilk önce yaptığımızın  şey için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekir.

Csikszentmihalyi göstermiştir ki işleri kolay yoldan yapmak, kendine meydan okumaktan daha keyifli değildir. Zorluk insanlar için bazen daha cazip ve motive edici araç olmaktadır.

İnsan aklı zorlanmayı sever, kolay işi sevmez.Zor işler kişisel gelişimize daha fazla katkı sağlar.

İkinci yol ise zamanla yarışmaktır. Zaman tükenmekte ve iş programımız bizi sürekli takip etmektedir.

 Sıkı  sürdürülebilir bir program, Akışın yukarda bahsedilen koşullarını ortaya çıkarır ve böylece kişilerin refahını yükseltir. Zamanla yarışmamız gerektiğinde, hemen hemen her göreve çok daha iyi odaklanırız.

Akış hissinizi işyerinde artırmanın bir diğer yolu da yüksekleri hedeflemektir. Eğer şu anki işimizden hoşlanmıyorsak mükemmeliyet standartlarımızı yükseltmemiz gerekir. Basit bir şekilde yaptığımız her şeyde standartlarımızı yükselterek daha motive hissedebiliriz.

Önemli Bir Keşif

Kendi iyiliğimiz ve refahımız için Akışın keşfi çok önemlidir. Keyif, rahatlamadan değil çabadan doğar. Zorlayıcı işlerle artar, kolay işlerle değil. Eğer ofiste gerçekten mutlu olmak istiyorsak işyerinde Akış deneyimini yaratmak için çaba göstermeliyiz. O zaman işler daha zor, bununla birlikte daha eğlenceli bir hal alacaktır.

How To Be Much Happier At Work

The new science of positive psychology has made enormous progress in the last few years identifying what makes people happy at work.
In today’s column I’d like to look at one of the most powerful discoveries in this field to improve how good you feel when you’re at the office.
The Important Concept Of Flow 
Professor Mihaly Csikszentmihalyi, one of the most famous well being researchers, discovered an amazing thing. Many people are more happy at work than on vacation.
In his view one of the primary reasons is that at work you are more likely to experience a state of mind called Flow. Mihaly has shown that when we are in Flow, we tend to feel good. Indeed the more often we are in Flow the better we usually feel.
So what are the characteristics of the Flow state? Here are the most important ones:
1.The task takes your full concentration – you really need to concentrate to do it well. If you were to do it in a half hearted manner you would probably fail.
2. The rules are clear. Even though you may be very challenged by the job at hand, you know exactly what you are attempting to do.
3. You forget yourself. Because you are so immersed in the activity you are not at all self conscious.
4. You have a sense of control. Even though the task is tough, you feel that you are in charge, that you are making it happen.
5. You lose track of time. Have you ever been so involved in a job at work that time really flew by? This is a classic Flow experience.
6. You enjoy doing the task, not just completing it. Doing the work is intrinsically satisfying, you enjoy the process and working through it.
According to Flow theory, the more activities with these components that you perform at work, the happier you will tend to be.
So how do you get more Flow in your work life? There are several important ways.
The Three Ways To Get Flow.  
The first is to try hard at everything you do. Paradoxically, Csikszentmihalyi showed that taking it easy at the office is not in fact more enjoyable than challenging yourself. The human mind loves to be pushed and challenged, not given easy work.