İNSANLAR SİZE GÜVENMEDİĞİ SÜRECE KABİLİYETİNİZ SIRTINIZDA YÜKTÜR.

Kişiyi başarılı yapan özelliklerden bahsetmek gerekirse; başlangıç olarak ” İSTEK” nedir ?

1-İSTEK

Başarılı olma arzusu bir amaca ulaşmayı ölesiye istemekten gelir. Napoleon Hıll şöyle demiş: ” Zihin neyi düşünüyor ve neye inanıyorsa onu başarabilir.”

Genç bir adam Sokrates’ e başarının sırrını sorar. Sokrates adama ertesi sabah gölün orada buluşma teklifinde bulunur. Ertesi sabah adam gelince , Sokrates ondan kendisiyle birlikte suya girmesini ister. Su bellerine kadar gelinceye kadar suya girerler ve Sokrates adamı birden suya batırır. Adam sudan çıkmak için çırpınır, ancak Sokrates onu suda tutmak için daha da fazla bastırır.

Adam morarmaya başlayınca Sokrates adamı çeker ve sudan çıkartır. Genç adamın ilk yaptığı şey derin bir nefes almak olur. Sokrates adama ” Suyun altında en çok neyi istedin ?” diye sorar. Adam ” nefes almayı” diye yanıtlar.

Bunun üzerine Sokrates, ” Başarının sırrı bu işte. Başarıyı da en az nefes almak kadar çok istersen başarılı olursun,” der. Başka bir sır yoktur. Buna ÖLESİYE İSTEMEK denir. İş hayatında bazı şeyleri yapmak için yanıp tutuşuruz. Sporda ise ölümüne kazanmak isteriz.

Ölesiye istemek her başarının çıkış noktasıdır. Nasıl ki küçük bir ateş etrafına çok fazla ısı yayamaz, zayıf bir istek de büyük sonuçlar doğuramaz.

Kaynak: Shiv Khera

Not: Başarının özellikleri devam edecektir.

Tags: