İndirimden kurtulmanın yolları – 2

Bir önceki yazımda Perakende Hazır Giyim sektöründe indirimden kurtulmanın yollarından biri olarak gösterebileceğimiz indirim yerine satış dönemi bitmiş olan ürünlerin iade alınarak satabilecekleri dönemlere sevk edilmesine yönelik yazımı paylaşmıştım. Bu yazıda da indirimi önleyici veya azaltıcı bir yöntemden bahsediyor olacağım.

Initial Sevkiyat (İlk Sevkiyat)

Initial sevkiyatın doğru yapılması ürünün satışına etkisi var mıdır? Her ne kadar bulunmuş olduğumuz markaların genel olarak belli yaş aralıkları, meslek grupları, muhafazakar veya liberal gibi müşteri gruplarına hizmet ettiğini düşünsekte temelde her mağaza gerek yerleşim alanı gerek kuzey veya güney bölgelerde bulunuşu, nüfus dağılımı, muhafazakar ve liberal görüşe sahip insanların yoğunluğu veya azlığı v.b. nedenler ile birbirinden farklılıklar göstermektedir.

A mağazasında stoğu hızlı tüketilerek satışa dönüşen bir ürünün B veya C mağazasında yukarıda saydığım ve sayabileceğimiz birçok nedenden ötürü satılamaması muhtemeldir. Konuyu keskin örneklerle daha anlaşılabilir bir hale getirmeye çalışırsak ilk örnek olarak İstanbul Fatih v.b. bölgeler de açmış olduğunuz bir mağazada bölgenin genel olarak muhafazakar kesime sahip bir müşteri nüfusu olduğundan mini etek, bikini, transparan kıyafetlerin satışı az olacak veya olmayacaktır. Ancak aynı ürün gruplarını liberal kesimin daha fazla olduğu İstanbul Şişli veya Nişantaşı v.b. lokasyonlar da açılacak mağazalarda daha hızlı satışa çevirebiliriz, İkinci örnek olarak bölgesel farklılıklardan bahsedebiliriz. Antalya bölgesinde Nisan başı atlet ve yüzme giyim gibi yaza ait ürün gruplarının satışları başlarken, İstanbulBursaTrabzon v.b. şehirlerimizde Mayıs sonu Haziran başı gibi ilgili ürünlerde satış ağırlık kazanabilir. Yine aynı örnekten devam etmek gerekirse, güney bölgesine ait mağazalarda Ekim ortasına kadar T-Shirt satışı devam edebilecek iken kuzey bölgelerdeki mağazalarda satış Ağustos sonu gibi azalmaya ve müşteri yüksek indirim beklentilerine girebilir.

Bu örneklerin ışığında yapılan doğru initial sevkiyatın gerçekten o ürünü hızlı bir şekilde satıp nakite çevirerek, ürün için yüklemiş olduğumuz ürün maliyetinden kurtulmanın yollarından biridir. Ürünü ne kadar doğru lokasyondaki mağazaya sevk edersek o kadar indirim ve kampanya gibi karı azaltıcı etkilerden uzak tutarak üründen maksimum kar sağlama noktasında süreci iyileştirmiş oluruz. Initial sevkiyat sürecinin yönetilebilmesi için doğru veriler ışığında mağaza gruplarının oluşturulması gerekir. Oluşturulan bu mağaza gruplarına yönelik, satış bütçe, alım bütçe, desing option plan, option capacity, sevkiyat planı gibi çalışmalar yapılarak ilgili gruplara özel kritikler ışığında süreç yönetilerek daha sağlıklı ve karlı sonuçlar alınmaya çalışılır.

Tags: