İÇİMİZDEKİ CANAVAR “İÇ ELEŞTİRMEN”ŞAHİN DEMİR (DEFACTO (OZON GIYIM SAN.TIC.A.S)

İç eleştirmen evrensel bir olgudur. Her insanın içinde kendisini daima eleştiren, enerjisini ve özgüvenini aşağı çeken, “sen bunu yapamazsın, başaramazsın” diyen bir canavar vardır.

Kötü haber, bu canavarı yenemezsiniz, asla yok edemezsiniz ama iyi haber birlikte yaşamayı öğrenebilir onu terbiye edip evcilleştirebilirsiniz. İç eleştirmen ile mücadele etmek, onu yok etmeye çabalamak iyi bir performans göstermek için ihtiyacınız olan tüm enerjinizi alıp götürür. Bu nedenle birlikte yaşamayı öğrenmek daha iyi bir seçenek olabilir. Zaten bizi biz yapan seçimlerimizdir. Neyi seçtiğimiz neye ulaşacağımızı belirler.

İç eleştirmenin eylemlerimizi ve seçimlerimizi bize dikte etmemesi ve hayattan aldığımız zevki mahvetmemesi için onu nasıl yöneteceğimizi öğrenmeliyiz.

İnsanın kendi yaptıklarını, hem kendisinin hem de bir başkasının başarılarını takdir etmesi iç eleştirmene karşı kullanılabilecek en etkili silahtır.

İç eleştirmenimizi ne kadar iyi tanıyabilirsek ve onun sesini zihnimizdeki diğer seslerden ayırabilirsek, onu o kadar etkili bir şekilde yönetebiliriz. Ne zaman yeni bir şey yapmak için elinizi uzatsanız veya ne zaman başarısız olsanız ortaya çıkan genel öz eleştirilerinizin bir listesini yapın ve zihninizin size yönelttiği itirazları ve engelleri tanıyın. İç eleştirmeniniz hakkında bu engin bilgi onu yönetmeniz konusunda size büyük bir güç katacaktır.

Pe=Po-Pa

Performans= Potansiyel – Parazit

 

Gerçekleşen performansımız, potansiyelimizden bizi aşağı çeken parazitlerden geriye kalandır ve iç eleştirmen en büyük parazitlerden birisidir.

 

 

Gerçek potansiyelimizi sergileyebilmek için ‘İçimizdeki  Canavarı’ besleyip büyütmememiz gerekir.

 

 

ŞAHİN DEMİR

DEFACTO (OZON GIYIM SAN.TIC.A.S)

IMG_4259-harajuku park

Tags:
,