E-Ticarette 8 Önemli Pazarlama Taktiği

E-ticaret yatırımcıları içinsite trafiği oluşturmak ve dolayısıyla satış ve karlılığı artırabilmek için birçok seçenek bulunmaktadır.

Kısa başlıklarile sırayalayacağımız bu pazarlama taktikleri,oluşturacağınız yeni pazarlama ve kampanya senaryolarınıza önemli katkısı olacaktır.

1-E-Posta Pazarlama (Email Marketing)

Pew Internet&American Life Project adlı  araştırmasına göre;

e-mail okuma ve yazma çevrimiçi etkinler arasında en yaygın olanıdır. Ve yapılan bu araştırmaya göre; Amerikalı yetişkinlerin %92’si e-posta kullanmaktadır.

Yüksek orandaki bu kullanım e-ticaret için mükemmel bir pazarlama aracıdır.

Ünlü pazarlamacı ve e-ticaret girişimcisi Brandon Eley’ın “Her Yönü ile Online Pazarlama-Online Marketing Inside Out” sonkitabında e-mail pazarlamanın aslan payını alacağını yazmıştı.Pazarlama kampanyalarında anlık yarar sağlamanın en kolay yolunun e-mail pazarlama olduğunu belirten Eley; kampanyanın doğru zamanda uygulandığında getirisinin yüksek olduğunu belirtmektedir.

E-mail gönderimi ile özel kampanyalarınızı, iskonto, özel fırsatlar ya da duyurmak istediğiniz makale ya da içerikleri istediğiniz hedef kitleye ulaştırabilirsiniz.

2-Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

Arama Motoru Optimizasyonu ile site yapılarındaki değişeniçerik ve uygulamalar Google ve Bing gibi arama motorları tarafından algılanmakta ve indekslenmektedir.

Ziyaretçi sayısını artırmak ve tarayıcıların siteyi farketmesi için basit ve anlaşılır içerikler ile sürekli güncellenme yapmak gerekir. Arama motoru optimizasyonu birçok kişi ve firmanın önem verdiği ve bi o kadar da teknik anlamda birçok kişinin eğitim alması gereken bi konudur. Bu nedenle firmalara ve bireysel eğitimlere yönelik birçok kaynak bulunmaktadır. Bunlardan biri Google Arama Motoru Optimizasyon başlangıç rehberi faydalı bir kaynaktır. Google, Webmaster YouTube Kanalı ile de SEO hakında sorulan tüm soruları yanıtlamaktadır. Aynı zamanda Google ülke temsilcilerinin yapmış olduğu seminerler de bu konuda başarılı eğitimler vermektedir.

SEO’nun karanlık tarafları da bulunmaktadır. Bazı kriterlere dikkat edilmez ise; sitenizin itibarı zedelenebilir. SEO danışmanlarının bu konudaki tavsiyesi; içeriklerde anahtar kelimelerin aşırı derecede kullanılmaması ve içeriklerin alıntı olmaması gerektiği; oluştulacak içeriklerin özgün olması her zaman önemli bi kriterdir.

3-Tıklama Başına Ödemeli Reklam (Pay-per-click Advertising)

Tıklama başına ödemeli reklam çalışmalarıe-ticaret ile uğraşan işletmeler için son dereceuygun bütçeler ile maksimum sonuç alınabilecek bir yöntemdir. Yapılan reklam çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede analiz edebilmeniz de bütçenizi en doğru şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Kısa süreli pazarlama stretejisi kapsamında, site trafiğini artırmak için önemli bir adımdır. Fakat bunun yanında uzun vadeli pazarlama stratejileri de belirlemeniz gerekmektedirki kısa sürede elde edilen bu trafikten, uzun vadeli ve yüksek performanslı sonuçlar elde edebilin.

4-İçerik Pazarlama (Content Marketing)

Bir pazarlama taktiği olarak içerik pazarlama ile deneyimlerinizi yayınlayarak; potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve sürekli müşteriler elde edebilirsiniz.

İçerik pazarlama taktiği ile ilgili birkaç örnek verelim;

Bahçe malzemeleri, sebze tohumları gibi ürünleri satan bir perekendeci düşünün. Ve websitesinde açtığı bloğunda sattığı ürünlerin kullanımlarından, çiçek bakımına, paletler yardımı ile yüksek bahçe yataklarının nasıl yapıldığına dair bilgiler paylaşarak, okuyucuların bilgilenmesini ve pratik bilgiler ile kendi becerileriyle neler yapabileceklerini gösterebilirsiniz. Ve bunu okuyan birçok kişi etkileyici paylaşımlardan sonra ürünleri satın alma yoluna gidecektir

Aynı şekilde sosyal medya kanallarını dakullanılarak içerik pazarlama yapılabilir. Mesele bir elektronik ve bilgisayar satışı yapan bir firma Youtube aracılığıyla hazırladığı, bilgisayar ya da hard diskler virüslerden nasıl korunur ve virüsten nasıl temizlenir gibi açıklayıcı videolar çekip yayınlayabilir.

İçerik pazarlama ile kısa sürede basit bir şekilde site trafiğinizi arttırabilirsiniz. İçeriklerinizin artması ile de arama motorlarının dikkatini çekerek böyleceindekslenmenize yardımcı olacaktır.

5-Sosyal Medya Pazarlaması (Social Media Marketing)

Sosyal medya ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve onların güvenlerini kazanarak, saygın bir kurumsal kimlik oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasına verilecek en iyi örneklerden biri üretici ve aynı zamandasatış yapan Tom’un hikayesidir.Tom gözlük ve ayakkabı üreticisi ve aynı zamnda satışını yapmaktadır. Ve facebook üzerinden yoksul çocuklara ayakkabı yardımı yapılması için bir kampanya başlatarak, 1,8 milyon Facebook, 274 bin Google+ takipçisi elde etmiştir.

Tom’un sosyal medyada başlatmış olduğu bu kampanya hem yoksul çocuklara yardım edilmesini sağlamış, hem de yardımsever bir firma imajı ile itibarlarını yükselmiştir. Elde etmiş olduğu takpçi sayısı ise yapmış oldukları pazarlama taktiğinin sonucudur.

6-Yarışma Pazarlama(Contest Marketing)

Yarışma pazarlama yöntemi genelde e-mail ve indirim pazarlama yöntemleriile birlikte kullanılmaktadır . En tipik örneklerinden biri ise; sosyal medya üzerinden düzenlenen yarışmalardr. Bu yarışmanın bi ödülü vardır. Ve bu ödülü kazanabilek için ya kampanyanın paylaşılması istenir ya da siteye trafik sağlanarak kişilerin isim, soyisim ve e-mail adresleri alınır.

Ya da yarışmaya katılan herkese %10 ya da %20 gibi indirim kuponları verilerek site trafiği artırılabilir. Ve yarışmaya katılanların bilgileri e-mail listesine eklenerek, e-posta pazarlamada da kullanılabilecek datalar oluşturulmuş olunur.

Bu taktikile e-posta datası zenginleştirilmiş olur. Hem sosyal medyada takipçisi sayısı artırılır ve verilen indirim kuponları ile de satış gerçekleştirilir.

7-Ekran ve Video Reklamı (Display and Video Advertising)

Son zamanlarda basılı reklamların önüne geçen online reklam dünyasında yeni bir reklam çeşidi ortaya çıkmıştır. Bu da Display Ads olarak adlandırılmaktadır.

Son zamanlarda Youtube’unda geniş yer verdiği reklam çeşidir. Youtube’ a video izlemek için giren birisi, daha önce ilgilenmiş olduğu konu ya da okuduğu bi yazı ile ilintili firmaların reklamlarını anlık bannerlar şeklinde görebilir.

Bunun nedeni firmaların Display Premium Network’u kullanarak seçmiş olduğu alanlarda ve hedef kitlesindeki kişilere ulaşarak reklamını yapmasıdır.

8-Çok Kanallı Satış (Multi-channel Selling)

E-ticaret ile uğraşanfirmalar için kendi sitelerinin dışında dasatış yapabilecekleri kanal ve pazarlar bulunmaktadır.

Amazon, Sears, Newegg, eBay, Gittigidiyor, Hepsiburada ya da Markafoni gibi siteler belli komisyon karşılığında sitelerinde satış yapılmasına izin vermektedir.Bu kanalları kullanarak hem satış yapıp kazanç elde edebilirsiniz hem de site trafiğinizi de artırabilirsiniz.

Özetle

E-ticarette başarılı olabilmek için saymış olduğumuzbu taktikleri uygularsanız başarılı bir pazarlama stratejisi oluşturmuş olursunuz. E-ticaret pazarlama uzmanlarının kesinlikle gözardı etmemesi gereken bu yöntemler, birarada da kullanılarak yeni modeller çıkarılabilir.

kaynak: