DİJİTALDE PERAKENDE

Hızla dijitalleşen dünyada kaçınılmaz olan şey; dijitalleşmeyen sektörlerin yok olacağı. Organik tarım ürünleri satan firmalar bile interneti aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyorken! bu oluşuma direnip sırt çevirmek pek akıllıca görünmüyor.

Öyle ki;

* Ülkemizdeki tüketicilerin %97’si mağazadan alış veriş yapmadan önce internetten alacağı ürünü araştırıyor.

* Tüketicilerin %31’i gidecekleri mağazanın lokasyonunu mobil cihazlardan buluyor.

* Mobil cihazlardan aranan ürünlerin %70’i 1 saat içerisinde satın almaya dönüşüyor.

Yüzdeler böyle olunca dijitalde yer almayan firmaların da ömrü uzun olmayacağa benziyor.

Perakende de işi dijitale taşımak için neler yapılması gerektiği konuşuluyor.

E-Marketer tarafından yapılan araştırmaya göre 2016 yılında dünya nüfusunun %44,4 internete bağlanacağı, 2018 yılında bu oranın %48,2 olacağı öngörülüyor.

–> İnternete bağlanan dünya nüfusu artınca haliyle mobilin etkinliği ağırlığını gösterecektir. İnterneti mobil olarak kullanmakta önümüzde ki yıllarda trend olmasını koruyacaktır.

–> Hedeflemeler daha fazla önem kazanacak. Tüketicilerin alışkanlıkları ve dijital davranışlarını gözlemlemeye dayanarak kullanıcıya özel fırsat ve avantajlar sunan uygulamaların etkinliği artacaktır.

–> Her tüketici alacağı ürünün kendisinde bir şey ifade etmesini ister. Bu talepten dolayı önümüzde ki yıllarda da hikayesi olan ürün ve markaların değeri biraz daha artacaktır.

–> Okumaktan ziyade video izlemeyi tercih eden internet kullanıcısına ulaşmanın en etkili yolu da videolu içerikler üretmek olacaktır. İzlenmesi keyif veren viral içerikli videolar üreticiye daha olumlu hizmet edecektir.

–> Sosyal medya kanalları aracılığı ile tüketiciye ulaşılabilecek bir diğer yol ise deneyim perakendeciliği olacaktır. Tüketici almak istediği ürünü internetten araştırırken özellikle o ürünü daha önce kullanmış kişilerin içeriklerini referans alarak o ürünü almaya karar veriyor yada vazgeçiyor. Bu da perakende firmaları için önemli satış kanallarından biri olarak duruyor.

–> Lokasyon bazlı pazarlama önümüzdeki yıllarda daha önem kazanacaktır. Tüketicinin bulunduğu konuma göre fırsatlar sunan uygulamalar kullanıcı tarafından tercih edilecektir.

–> Çok kanallı satış ortamlarının yaratılması satışın gerçekleşmesini hızlandıracağı gibi alış veriş yapan tüketici içinde kolaylık sağlayacaktır. Bu da firmaların göz önünde bulundurması gereken bir konu.

İnternet ile gelişimini hızlandıran dünyamızda bizlerinde istekleri bir hayli çeşitlilik kazandı ve arttı. Bu taleplere cevap verebilmek için firmalarında dijitalden geri kalmamaları gerekiyor.

 

Recep GÜL