Azad GÜN ile Perakende Üzerine

 • Çift Geyik Karaca da hikayeniz nasıl başladı? Kendinizi kısaca anlatır mısınız?

Üniversite yıllarında perakende ile tanışmam ile beraber, önce otomotivde sonrasında ise yerel ve uluslararası firmalarda üst düzey perakende yöneticiliği yaptıktan sonra kendi firmamda perakende danışmanlığı yaparken 2017 Kasım ayında Çift Geyik Karaca ile yollarımız kesişti.  Genel Müdürümüz Cihat Özbekli’nin anlattıkları, yapmak istedikleri ve Karacayı taşımak istediği yer konusunda çok heyecanlandım ve bu işin içinde benim de olmam lazım dedim.

 

 

 • Mağazacılık ekibinin yapısını anlatır mısınız?

Perakende grup başkanlığı adı altında yapılandırdığımız organizasyonda iki operasyon müdürü ve onlara bağlı olarak çalışan 7 bölge yöneticimiz var. Bölge yöneticileri sahadaki en kıdemli yöneticiler olarak, saha / merkez koordinasyonu konusunda görev alıyorlar. Aynı zamanda yurtdışı ve tüm kiralama operasyonları da bana bağlı yönetici arkadaşlarımızla çalışıyoruz.

 • Mağazacılık alanında çalışmanın zor yanları nelerdir?

 

Sevdiğiniz işi yapıyorsanız ve her güne mutlu bir şekilde uyanıyorsanız işinizin zor yanlarını ifade etmek bir o kadar zorlaşıyor. Ben sadece aileme daha fazla zaman ayırmak isterdim.

 

 • Mağazacılık alanında çalışmak için nasıl yetkinliklere sahip olmak gerekir? Personel eğitimi nasıl oluyor?

Aslında tek bir yetkinlik yeterli. “yaptığınız işe gönül vermek”… onun dışındaki tüm yetkinlikler , iletişim becerisi, ikna, perakende matematiği, mağaza ve ekip yönetimi gibi kavramlar eğitimle hayatınızın içine giriyor.

Gözünde mutluluğu ve ışığı görmediğim hiçbir arkadaşımın başarılı olduğunu da görmedim. Her gün yeni bir güne ve hedeflere uyanmak, sahada yeni insanlarla iletişim halinde olmak, sürekli yeni şeyler öğrenmek size çekici gelmiyorsa perakende size uygun bir iş değildir.

Biz merkezde arkadaşlarımızın içindeki ışığa yatırım yapıyoruz. İnsan kaynakları ve eğitim departmanı Çift Geyik Karaca’nın tüm bireyleri için açık My Karaca platformu üzerinden eğitimler düzenliyor. Çok kısa bir süre içerisinde yönetici gelişim programlarını da hayata geçireceğiz.

 

 • Yeni bir mağaza açmadan önce düşünülen lokasyon hakkında ne gibi bir analiz yapıyorsun? Cadde mi, Avm Mağazaları ön plana çıkıyor? Avm lerde kira durumu nasıl?

Saha ziyareti, bilimsel Pazar araştırmaları ve rakip firma analizlerine bakmadan mağaza açmıyoruz. Stratejik olarak aldığımız bir karar olarak benim açımdan niceliksel büyümeden daha önemli olan niteliksel büyüme, bu sebeple mağaza açma kararlarımızda ince eleyip sık dokuyoruz.

Tüketicinin tercihleri ve hitap ettiğimiz kitle bizi alışveriş merkezlerine yönlendiriyor; öteki taraftan sizin de taktir edeceğiniz gibi Çift Geyik Karacanın faaliyet gösterebileceği önemli caddeler tüm Türkiye de ne yazık ki bir elin parmağını geçmez ve bunların çoğunda da mağazamız var.

Kira durumuna gelecek olursak bu tüm sektör için bir felakete doğru gidiyor.  “Yaşasın bilmem kaçıncı mağazamızı açtık” mesajlarının yerini yakında sessiz sedasız mağaza kapanışları alacak.  Nakit akımı durmuş durumda, şirketlerin bilançoları çöktü ve ne yazık ki bunun kurtuluşunun daha yüksek ciro olduğunu düşünüyoruz.

Ciro önemli ama şirketi “karlılık” ayakta tutacak.

Biz karaca olarak tüm aksiyonlarımızı bu yönde alıyoruz kira / ciro oranında bizi aşağı çeken tüm lokasyonlarda tedbir alıyoruz.

Döviz kuru konusunda ise bu tozlu ve puslu havanın biraz daha dinmesini bekleyeceğiz.

 

 • Mağazacılık üzerine kariyer planlayanlar için önerileriniz nelerdir?

Sürekli okuyun, araştırın, farklı bir alanda kendinizi geliştirin. Mutlaka psikoloji ve matematik ile aranızı iyi tutun. Yeni jenerasyon için zor olduğunu biliyorum ancak biraz sabırlı olmayı deneyin ve sürekli yeni insanlarla tanışın..

 

 • Yurtiçi ve yurtdışı mağazacılık arasında farklılıklar var mıdır?

Teknik mevzuat haricinde bir farklılık olduğunu düşünmüyorum. Uzun uzun “gittiğimiz ülke soğuktu biz ince triko göndermiştik, pembe rengi sevmiyorlarmış pembe elbise yapmıştık” gibi saçma sapan hikayeler bana anlamsız geliyor. Gideceğiniz pazarı iyi araştırırsanız, gitmeden dersinize çok iyi çalışırsanız, uzun uzun gözlem yaparsanız, pazara gireceğiniz fiyatı ve ürün gamını doğru belirlerseniz ve ülkenin yaşam şekli konusunda fikir sahibi olursanız sanki Türkiye de yaptığınız gibi rahat ticaret yaparsınız.

 

 • Çift Geyik Karaca’nın yurtdışındaki mağazaları ile nasıl çalışıyorsunuz?

Bu konuda da yeninden yapılanma hamlesine girdik. Türkiye de ilk ihracat yapan firma olarak, doğru partner ile ilerlediğimiz ülkeler varken, kendi yatırımlarımızı da hayata geçiriyoruz.

 

 • Mağazacılık departmanı olarak nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

2018 yılı bizim açımızdan yeniden yapılanma yılı oldu. Tüm Karaca habitatını içine alan, My Karaca platformunu hayata geçirdik. Biz karaca da Ciro’nun bir sonuç olduğuna inanıyor ve tüm odağımızı Ciro yu etkileyen süreçlere kaydırıyoruz. Kurduğumuz online platform ile de 7/24 tüm Karaca çalışanları kendi performans verilerine anlık olarak ulaşabiliyor, yorumlayabiliyor ve dersler çıkarıyor.

 

 •  Mağazacılık Yöneticisi olarak Çift Geyik Karaca da bir gününüz nasıl geçiyor?

Güne sabah 7:00 de başlıyorum, mesai 8:00 da başladığı için maillerimi cevaplamak ya da performans raporlarını incelemek için vaktim kalıyor. Gün içinde toplantılarda ya da önemli bir konu ile ilgilenirken mail cevaplamayı tercih etmiyorum. Her Pazartesi Genel Müdürümüz Cihat Özbekli ile kısa bir değerlendirme toplantısı gerçekleştiriyoruz.

Aynı şekilde Ürün Yönetimi, Pazarlama, Görsel ve İnsan Kaynakları departman yöneticileri ile de haftalık olarak bir araya geliyoruz.

Salı gününü de toplantılara ayırdıktan sonra her fırsatta sahada olmayı tercih ediyorum. Önceden belirlenmiş programım çerçevesinde tüm mağazalara dokunmayı ve sahada ekip arkadaşlarımla olmayı seviyorum.

 

 • Çift Geyik Karaca da sizi ne motive ediyor?

Çift Geyik Karaca 101 yıllık bir marka ama henüz çok genç… Gidecek çok yolumuz yapacak çok işimiz var.  Genel müdürümüz Cihat Özbekli’nin değişime olan inancı, heyecanı işe başlarken de beni çok etkilemişti hala da öyle.  Ülke ve sektör olarak geçtiğimiz zor sürecin doğru ekip ve yılmadan çalışma ile aşılabileceğini düşünüyorum.

Karaca’nın yeniden doğuş hikayesinin bir ferdi olmak beni motive ediyor.

 

 

Azad GÜN 

Retail Group Manager at Çift Geyik Karaca

https://www.karaca.com.tr/