Çalışanlarınız gerçekten özgürce konuşabiliyor mu ?

Çalışanlarınızın çok değerli bilgileri size söylemiyor olmaları çok yüksek. Saklanan bilgi kimi zaman kötü giden bir proje, kimi zaman kötü davranış gösteren kötü bir yönetici hakkında olabilir.


Belki de çalışanlarınız ,şirketin satışlarını nasıl arttıralabileceğine veya operasyonları nasıl iyileştireceğine yönelik fikirlerini kendilerine saklıyor olabilirler. Araştırmalarımız gösteriyor ki bir yönetici olarak ne kadar çok açık olursanız olun çalışanlarınızın büyük çoğunluğu girişimleri sorgulamak veya işle ilgili yeni fikirler ortaya atmaktan çok ağızlarını kapalı tutmayı tercih edeceklerdir.


Siz de diğer birçok lider gibi açık kapı politikası uyguladığınızı düşünebilirsiniz. Şöyle düşünün :


Çalışanlarınız ne sıklıkla size geliyor ve siz onları cesaretlendirdiğiniz için size gerçekliği tüm açıklığıyla anlatabiliyor? Gerçek şuki haklı veya haksız nedenlerle ,yorumlarını kişisel algılayacağınızdan veya her şeyi bilen ukalalar olarak damgalanacaklarından korkarlar.

Bir yönetici olarak ne kadar yaklaşılabilir olursanız olun, muhtemelen çalışanlarınız sizden değerli bilgiler saklıyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar önemli soruları ortaya atmaktan ve yeni fikirler önermekten ziyade susmaya meylediyorlar. Şirketler “iklim” anketleri ve herkesin geribildirim verdiği oturumlar gibi çeşitli taktiklerle çalışanları açmaya çalışıyorlar. Ama iki temel sebepten dolayı yetersiz kalıyorlar: Neticeden duyulan korku ve lüzumsuz olduğu hissi.

Bu makalede iki profesör, liderlerin samimi iletişimi teşvik etmeye yönelik yanlış çabalarını ve bunun duyguları nasıl karıştırdığını inceliyorlar. Mesela anonim girdi isterseniz, organizasyon içerisinde açık açık konuşmanın güvenli olmadığı sinyalini verebilirsiniz. Verilen geribildirimlere eyleme dökmezseniz de çalışanlar çabucak geribildirim vermenin lüzumsuz olduğuna inanmaya başlayacaklardır. Fakat yazarlar çok daha sesli bir kültür yaratmanın birkaç yolu olduğunu söylüyor. Fikirlerin paylaşılmasını daha az göz korkutucu yapmak için çalışanlara karşı kullandığınız güç sinyallerini azaltın; düzenli ve güvenli olarak geribildirim toplayın. Fikir toplama süreçleri ve bunların takibi konusunda şeffaf davranın. Ve gerçekten çalışanların ne düşündüğünü bilmek istiyorsunuz, gidin ve sorun.

Araştırma gösteriyor ki çalışanlar konuşmaya başladıklarında, organizasyonlarının performansı artıyor. Dolayısıyla bunu doğru yaptığınızda hem şirketlerine katkıda bulunmak isteyen çalışanlar hem de şirketler açısından faydalı olacaktır.

 • Şirketler anonimliği öne çıkardığında, bilinç altında ” bu organizasyonda açıkça konuşmak pek güvenli değil ” fikri oluşur .
 • Bazı liderler fikirleri toplamak için milyonlarca dolar harcar ancak çalışanlarından gelen tek bir fikri bile hayata geçirmez.
 • Astlarınızdan gerçekleri duymak istiyorsanız onlarla aranızda olan güç kalkanlarını indirmelisiniz.
 • SORUN :
  Liderler çalışanların fikrlerini paylaşmalarını kolaylaştırmaya çalışır ancak genelde tam tersini yaparlar. Bunun nedeni iki temel sorunu çözememeleridir: Konuşmanın sonuçlarına yönelik korku ve abesle iştigal etme hissi.
 • DURUM :
  İnsanlar serbestçe konuştuğunda çalışanları elde tutma oranları artar.,ve finansal performansta artar.İnsanlar sessiz kaldığında hatalar ve kötü kararlar devam eder ve bir çok akıllıca fikir hiçbir zaman gün ışığına çıkmaz.
 • ÇÖZÜMLER :
  Daha çok konuşan bir kültür yaratmanın bir çok yolu vardır. Örneğin; sürekli geri bildirim isteyin,böylelikle bu işlem sıradan hale gelsin;istediğiniz katkı konusunda açık ve net olun;güç kalkanlarını indirin ve süreci takip etmenin resmi bir yöntemini geliştirin.

Kaynak :