” BEN NASIL BİR YÖNETİCİ İSTERDİM”

Yerel yönetimde bir müdür, takdirin, hükümet için çalışanlarda büyük bir fark yaratmayacağını söyleyerek itiraz etti. Cloude, ” Bir bürokratik sistemde elimiz kolumuz bağlanmışken, nasıl çalışanları motive edebiliriz. Ofise diğer 3 kişiden daha çok çalışan bir memurum var ama diğerleriyle aynı maaşı alıyor. Hala çalıştığı halde ” emekli olmuş ” iki personelim var ama hiçbir şey yapamıyorum çünkü sendikaları tarafından korunuyorlar.

Ellerimiz kırmızı bantla bağlıyken, moralimizi yüksek tutmanın çok zor olabileceği konusunda Cloudie ‘ nin fikrine katılıyorum ama binlerce yöneticiyle ve işçiyle yapılan bir anket bunun mümkün olabileceğini gösteriyor .

İşçilerden, aşağıdaki 10 kriteri, iş menmuniyetleri için önem sırasına göre 1 ‘ den 10’ a yazmaları istendi. Sonuçları okumadan önce, lütfen sizde yapın ve değerlendirin. ( 1 iş memnuniyetini belirleyen en önemli faktör ve 10 en az önemli faktör )

İYİ ÜCRET

İŞ GÜVENLİĞİ

TERFİ VE BÜYÜME

İŞÇİLERE GÖSTERİLEN ŞİRKET SADAKATİ

ADİL DENETİM

TAKDİR EDİLME

İYİLEŞTİRİLMİŞ ÇALIŞMA ŞARTLARI

BİREY OLARAK KABUL EDİLME

DAHİL EDİLME

ÇALIŞMA ŞARTLARI

Cloude faktörleri diğer birçok yöneticinin yapacağı şekilde sıraladı.

1-İyi Ücret

2-İş güvenliği

3-Terfi

Burada ironik olan ,onun ilk 3 e koyduğu çalışanların ilk 3 e koymaması.

Birçok çalışan, iş memnuniyeti için birinci sırada yaptıkları iyi şeyler için takdir edilmenin geldiğini , ikinci sırada ise birey olarak görülmenin ve üçüncü sırada da etrafında olanlar hakkında bilgilenmek, dahil olmak ve haberdar edilmek istediklerinin yer aldığını söylüyor.

Bazı yöneticilerin, çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmak için zor zamanlar geçirdiğine şüphem yok. Moralleri neyin tamamen yüksek tuttuğuna dair yanlış algıları var. Onlara göre eğer çalışanlara iyi maaş veriliyorsa, terfi etme şansları varsa ( bu her yerde geçerli olmayabiliyor ) , güvenli bir işe sahipseler , bunlar mutlu olmaları için yeterli.

KOCA BİR YANLIŞ…

Çalışanlar öncelikli insan gibi davranılmayı ister. Bu onlara % 100 performans göstermeleri için ilham verir.

Claude ‘a bu anketin iyi bir haber olduğunu ve çalışanlar için çok önemli olan 3 kriteri hayata geçirebileceğini belirttim.

Claude, bireylerin kendilerini beğenilmiş ve değerli hissetmelerini sağlayacak takdiri göstererek, mükemmel olmayan bir sistemde bile fark yaratabilir.

Ralph Waldo Emerson, ” İçten memnun olduğunuzda, beslenmiş olursunuz.” dedi. Claude çalışanlarına hak ettiği paraları ödeyemeyebilir ama onlara övgülerle ödeme yapabilir ceplerini olmasa bile ruhlarını besler.

Bir Alman Atasözü ” Bir insan sadece övgü için ölmeli” der. Bunun etrafınızdaki insanlar için doğru olmasına izin vermeyin.

Sam Horn