Beden analizi dedikleri nedir ?

Beden analizi sürecinin en önemli amacı , beden bazında müşteri talebini doğru miktarda hesaplayarak, hem satış kaybı yaşamamak hem de müşteri memnuniyetini en doğru biçimde karşılamaktır.

Bunun yanında atıl stok oluşturmamak , mağazada veya internet te oluşacak beden kırıklığı ve dolayısıyla mağazada veya internet stoklarda istenmeyen bir görselliği engellemek ve kırıklık sebebiyle yapılan indirimin mümkün olduğunca ötelenmesini sağlamak .

Beden analizinin doğru yapılması durumunda sağlayacağı katkılardır.

1-Nasıl Doğru Beden Analizi Yapılır ?

Beden analizi için analitik veriler bizim için tam yeterli veri değillerdir. Burada en önemli kilit  parçası aslında ” ürün” dür. Bu süreçte ürünün tüm varyantları göz önüne alınmalıdır.

Doğru beden analizi yapmak için “referans ürünü” doğru seçmek gerekir.

Bundan sonra; range lerin tamamı, mağaza ziyaretlerinden alınan geri bildirimler, rakip analizleri,şayet referans bir option alındıysa bu option ın beden ölçüleri , geçekleşen dönemde ürünün ölçülerinde  sapma oranı varmı bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Şayet referans option üzerinden gidecek isek, bu üründe değişiklik yapılıp, yapılmadığına dikkat edilmeli.

2- Analiz için Analitik Veri

Burada amacımız ürünün tüm bedenleri satıştayken, bu veri satıştan beslenmektedir. Burada beden yok duruma düştüğünde aslında ” satış kaybıyla” birlikte sistem çalışmamaktadır. Yeniden tüm bedenler stokta iken sistem çalışmakta ve döngü devam etmektedir.

Asorti kavramı hayatımıza girmektedir.

-Brüt Asorti: Koli veya kutu içerisindeki toplam adet sayısı

-Net Asorti  : Koli  veya kutu içerisinde olan beden sayısını belirtmektedir.

Bir sonraki yazımızda sipariş adet belirleme üzerinde duracağız.