BALTANIZI SÜREKLİ BİLEYİN .

Bir şirkette 5 yıldır odunculuk yapan Mehmet, çalıştığı günden bu yana hiç zam almamıştır. Şirket 2. nci bir oduncu işe almıştır.

Ahmet adında bu yeni işe başlayan oduncu 2.nci yılında zam almayı başarmıştır. Buna içerlenen Mehmet patronuna gidip ” Ben 5 yıldır çalışıyorum ve hiç zam almadım, ancak Ahmet ise iki yıl olmadan zam aldı. Bu nasıl olabilir ?” diye sormuş.

Patron da ” Biz sonuç odaklı bir firmayız, şayet senin de performansın artarda sana da zam vermekten mutluluk duyacağız.” diye yanıtlamış.

Mehmet işinin başına dönmüş ve baltasını daha sert vurup daha çok çalışmış.

Buna rağmen daha fazla ağaç kesmeyi başaramamış. Mehmet kendi kendine ” En iyisi gidip Ahmet’ e sorayım, bilmediğim bir şey biliyordur,” diye düşünmüş ve Bill e gidip sormuş.

Ahmet şöyle yanıt vermiş: ” Ağaç kestikten sonra 2 dakika ara veririm ve baltamı keskinleştiririm. Sen baltanı en son ne zaman biledin.

Mehmet de ” hımm 5 yıl önce ” diye yanıtlamış.

Baltanızı en son ne zaman keskinleştirdiniz? Geçmiş zaferler ve eğitim pek fazla bir şey ifade etmiyor. Sürekli baltamızı bilemek zorundayız.

Ayrıca yukarıdaki hikayenin başka bir boyutu daha var. John un patronu şöyle demek istemiştir: ” Beş yılık deneyimin yok. Beş yıllık deneyim olarak düşündüğün şey aslında tekrarlanmış bir yıllık deneyimdir.”