1 saniyelik gecikme satışları düşürüyor…

Araştırmalara göre bir mobil sitenin yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürmesi halinde müşteriler siteyi terk etmeye başlıyor.

Sitenin yüklenmesi 1 saniye sürmesi halinde yaklaşık % 8 ciro kaybına neden olmaktadır.

Türkiye nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore, internet üzerinden ticari hayatını sürdüren işletmelerin daha hızlı bir web sitesine sahip olmasında yerel veri merkezlerinin önemini açıklıyor.

Google ‘ın Doubleclick araştırmasına göre, web sitelerinin yavaş yüklenmesi her geçen gün daha büyük bir sorun halini alıyor. Araştırmaya göre , mobil site ziyaretçilerinin % 53’ü eğer yüklenmesi 3 sn den fazla sürerse web sitesine girmekten vazgeçiyor. Kissmetrics verilerine göre ise eğer bir web sitesinin yüklenme süresi 4 saniyeyi aşarsa, ziyaretçilerin ortalama % 25 ini kaybetmektedir. Sayfadaki yalnızca bir saniyelik gecikme satın alma oranının % 7 -8 , sayfa gösteriminin % 11 oranında azalması anlamına geliyor.

Özetle, günde 100 K TL lik cirosu olan bir web sitesinin 1 sn lik gecikme sonunda yıllık zararı 2,5 Milyon TL yi aşmaktadır.

Web sitelerinin yüklenme hızınınhem kullanıcılar  hem de arama motorları için çok önemli bir kriter olduğuna dikkat çeken Radore Kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilar Akyol, “bir web sitesinin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu Türkiye’de olmasına rağmen yurt dışında barındırılması, aradaki mesafe nedeniyle daha uzun bir yanıt süresine yol açıyor. Buda kullanıcı deneyimini negatif etkileyerek, özellikle e-ticaret sitelerinde önemli kayıplar yaşanmasına sebep oluyor.

Türkiye’ de bulunan yerel bir veri merkezindeki sunucuların kullanılması, getireceği ticari faydaların yanı sıra kullanıcıların web sitelerinin barındırıldığı veri merkezine gelerek istedikleri çalışmayı kaynağında ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilmesine imkan veriyor” dedi..

 

 

kaynak: